See Ingerimaa on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "Ingeri",
"3": "maa"
},
"expansion": "Ingeri + maa",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "Ingeri + maa",
"forms": [
{
"form": "Ingerimaa",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "Ingerimaad",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-idee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26i/idee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ingerimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaad",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaasse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaas",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaast",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaale",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaal",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaalt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaaks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingerimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "Ingerimaana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaata",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaaga",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "proper noun",
"3": "genitive",
"4": "Ingerimaa",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "Ingerimaad",
"9": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "Ingerimaa (genitive Ingerimaa, partitive Ingerimaad)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "Ingerimaa",
"2": "Ingerimaad"
},
"expansion": "Ingerimaa (genitive Ingerimaa, partitive Ingerimaad)",
"name": "et-proper noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"In",
"ge",
"ri",
"maa"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ingerimaa",
"n": "sg"
},
"name": "et-decl-idee"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Estonian idee-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "et",
"name": "Geographic and cultural areas of Russia",
"orig": "et:Geographic and cultural areas of Russia",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "place",
"langcode": "et",
"name": "Places in Russia",
"orig": "et:Places in Russia",
"parents": [
"Places"
],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Ingria (a region of Russia)"
],
"id": "en-Ingerimaa-et-name-0VVLapMd",
"links": [
[
"Ingria",
"Ingria#English"
],
[
"region",
"region"
],
[
"Russia",
"Russia#English"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "Ingeri"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈinɡ̊eriˌmɑː/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋɡ̊eriˌmɑː]"
},
{
"rhymes": "-ɑː"
}
],
"word": "Ingerimaa"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "Ingeri",
"3": "maa"
},
"expansion": "Ingeri + maa",
"name": "com"
}
],
"etymology_text": "Ingeri + maa",
"forms": [
{
"form": "Ingerimaa",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "Ingerimaad",
"tags": [
"partitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-decl-idee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "26i/idee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Ingerimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaad",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaasse",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaas",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaast",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaale",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaal",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaalt",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaaks",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Ingerimaani",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "Ingerimaana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaata",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Ingerimaaga",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"10": "",
"2": "proper noun",
"3": "genitive",
"4": "Ingerimaa",
"5": "",
"6": "",
"7": "partitive",
"8": "Ingerimaad",
"9": "",
"f1accel-form": "gen|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "par|s",
"f3request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "Ingerimaa (genitive Ingerimaa, partitive Ingerimaad)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "Ingerimaa",
"2": "Ingerimaad"
},
"expansion": "Ingerimaa (genitive Ingerimaa, partitive Ingerimaad)",
"name": "et-proper noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"In",
"ge",
"ri",
"maa"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Ingerimaa",
"n": "sg"
},
"name": "et-decl-idee"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian compound terms",
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian idee-type nominals",
"Estonian lemmas",
"Estonian proper nouns",
"Estonian terms with IPA pronunciation",
"Estonian uncountable nouns",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Estonian/ɑː",
"Rhymes:Estonian/ɑː/4 syllables",
"et:Geographic and cultural areas of Russia",
"et:Places in Russia"
],
"glosses": [
"Ingria (a region of Russia)"
],
"links": [
[
"Ingria",
"Ingria#English"
],
[
"region",
"region"
],
[
"Russia",
"Russia#English"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "Ingeri"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈinɡ̊eriˌmɑː/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋɡ̊eriˌmɑː]"
},
{
"rhymes": "-ɑː"
}
],
"word": "Ingerimaa"
}
Download raw JSONL data for Ingerimaa meaning in All languages combined (4.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.